Herz, Nancy L., 1996-
Har jeg bare vært et alibi? en historie om makt og mangfold Nancy Herz . - Oslo : Humanist forlag, 2026. - 184 sider
https://media.aja.bs.no/02f703f4-9eb7-490c-ae99-5dcac56ba2bc/original.jpg
https://media.aja.bs.no/02f703f4-9eb7-490c-ae99-5dcac56ba2bc/thumbnail.jpg
"Har jeg bare vært et mangfoldsalibi?" Spørsmålet plaget Nancy L. Herz i dagene etter at hun gikk av som statssekretør i 2023. Nå var regjeringen uten politikere med ikke-vestlig bakgrunn og debatten rundt mangfold i regjeringsapparatet raste. Samtidig gjorde en opplevelse dagen før avgangen sterkt inntrykk, og hun satt igjen med følelsen av at den etniske bakgrunnen hennes var viktigere enn kompetansen hun hadde. I dag utgjør innvandrere og deres etterkommere omtrent én av fem av totalbefolkningen i Norge. Men mangfold handler om mer enn etnisk minoritetsbakgrunn. Det kan handle om funksjonsevne, seksuell orientering, kjønnsidentitet, kjønn, alder, klassebakgrunn eller noe helt annet. Selv om Norge er et mangfoldig land, og selv om det er lovpålagt for arbeidsgivere å jobbe med likestilling og mot diskriminering, er ikke ulike grupper godt nok representert på alle samfunnsområder. Men det finnes også virksomheter som lykkes med mangfold, både sosialt og økonomisk. Hva er det de har forstått? I Har jeg bare vært et alibi? En historie om makt og mangfold skriver Herz om hvorfor mangfold er så viktig, hvordan vi kan bli mer inkluderende og hva vi kan vinne på å satse på mennesker som tenker annerledes enn oss selv.
Oppdatert personvernerklæring og bruk av informasjonskapsler
Nytt regelverk for behandling av personopplysninger (GDPR) trer i kraft 20. juli 2018. Vi har derfor gjennomgått våre rutiner for behandling av personopplysninger, samt oppdatert vår personvernerklæring.
Våre nett-tjenester bruker informasjonskapsler (cookies) til å huske påloggingsopplysninger, samt forbedre brukeropplevelsen. Du godtar dette dersom du fortsetter å bruke nett-tjenestene.