Schlesser, Thomas, 1977-
Monas øyne Thomas Schlesser ; oversatt fra fransk av Agnete Øye . - Oslo : Gyldendal, 2026. - 456 sider, 16 unummererte sider med plansjer
https://media.aja.bs.no/d70ffe4a-f6c5-43cd-843a-486657c0498e/original.jpg
https://media.aja.bs.no/d70ffe4a-f6c5-43cd-843a-486657c0498e/thumbnail.jpg
Ti år gamle Mona har ett år igjen før hun mister synet for alltid. Bestefaren bestemmer seg for å bruke dette året på å vise henne den vakreste kunsten verden har å by på. Hun må få se ekte skjønnhet før hun ikke lenger kan se noe som helst. Hver onsdag etter skolen går de på kunstmuseum i hjembyen Paris. Sammen utforsker de kunstnere som Botticelli, Degas, Goya, Kahlo og Bergman. Sammen undrer de seg, blir berørt og finner mening i det de ser, mens tiden ubønnhørlig tikker videre. Monas øyne er en gripende fortelling om et barnebarn og en bestefar med et helt spesielt bånd og et helt spesielt prosjekt. Det er også en håndgripelig kunsthistorie og et vitnesbyrd om hva kunst kan bety i et menneskes liv.
Oppdatert personvernerklæring og bruk av informasjonskapsler
Nytt regelverk for behandling av personopplysninger (GDPR) trer i kraft 20. juli 2018. Vi har derfor gjennomgått våre rutiner for behandling av personopplysninger, samt oppdatert vår personvernerklæring.
Våre nett-tjenester bruker informasjonskapsler (cookies) til å huske påloggingsopplysninger, samt forbedre brukeropplevelsen. Du godtar dette dersom du fortsetter å bruke nett-tjenestene.