Kokkin, Jan, 1957-
Bildet som våpen karikaturer i politikkens og religionens tjeneste Jan Kokkin . - Oslo : Solum Bokvennen, 2025. - 491 sider
https://media.aja.bs.no/c8b6e49b-ced8-424d-8393-8b308cee1a4f/original.jpg
https://media.aja.bs.no/c8b6e49b-ced8-424d-8393-8b308cee1a4f/thumbnail.jpg
Bildet som våpen. Karikaturer i politikkens og religionens tjeneste tar for første gang på norsk for seg karikaturens historie fra antikken og frem til i dag. Hovedvekten er lagt på politiske og religiøse karikaturer som har provosert gjennom århundrene. Flere hittil ukjente karikaturtegnere har fått sin fortjente plass i boken. Norske karikaturtegnere er behandlet i to egne kapitler. Jyllands-Postens publisering av Muhammed-karikaturer i 2005 og attentatet mot satirebladet Charlie Hebdo i 2015 forandret grensene for hva som er mulig å harselere med i mediene. Ytringsfriheten er under press. Karikaturtegnernes rom for å utøve maktkritikk er betydelig snevret inn. Medier over hele verden sier opp sine tegnere eller pålegger dem sensur. Karikaturtegnere har de siste tiårene blitt saksøkt, fengslet og torturert på grunn av sin virksomhet. Muhammed-karikaturstriden har aktualisert behovet for mer kunnskap både om karikaturens historie og bakgrunnen for karikaturstriden.Boken setter den aktuelle, kritiske situasjonen for karikaturen inn i en historisk sammenheng som avslører at harselering med muslimer, jøder, minoriteter, urfolk, kvinner, politikere, kongehus eller religiøse overhoder har pågått i århundrer.
Oppdatert personvernerklæring og bruk av informasjonskapsler
Nytt regelverk for behandling av personopplysninger (GDPR) trer i kraft 20. juli 2018. Vi har derfor gjennomgått våre rutiner for behandling av personopplysninger, samt oppdatert vår personvernerklæring.
Våre nett-tjenester bruker informasjonskapsler (cookies) til å huske påloggingsopplysninger, samt forbedre brukeropplevelsen. Du godtar dette dersom du fortsetter å bruke nett-tjenestene.